Facebook

Sirný pramen

První sirný pramen byl v Kostelci objeven roku 1742 na pozemcích místního občana Jana Zbořila. Nicméně teprve když se později téhož roku o pramenech v místní kronice psalo, že jejich voda léčí "otokem a dřením údy stižené a zdravé chrání před onemocněním", lukovská vrchnost za jejich pronájem odpustila panu Zbořilovi jednodenní robotu.

Od samotného počátku využívání dvou zdrojů s názvem V kapli Marie Magdaleny a Pod vilami bylo jasné, že obsah léčivého sirovodíku je velmi významný. V roce 1996 byly provedeny další průzkumné vrty. Ukázalo se, že nový vrt, který je situován blízko studně Pod vilami, vykazuje více sirovodíku než původní studna a mohutností umožňuje odběr léčivé vody 2x vyšší, než je odběr z obou současných zdrojů. Další výhodou se ukázala skutečnost, že tento hlubinný vrt dává záruku, že není kontaminován žádnými nežádoucími nečistotami z vnějšího okolí vrtu.

Prameny sirných neboli sulfanových vod vyvěrají na území Moravy od Beskyd po Pálavu. Jejich typickým znakem je obsah rozpuštěného sirovodíku (sulfanu), který se projevuje zápachem. Nejčastěji připomíná zkažená vejce, popřípadě jiné bioplyny.

Vznik sirné vody je velmi složitý proces, do něhož vstupuje několik proměnných. Velký vliv má množství srážek během roku, atmosférický tlak, ale také změna teplot vlivem střídání ročních období a další. Kvůli těmto vlivům kolísá koncentrace sirovodíku, mění se zbarvení přírodní minerální vody a proměnlivý je i její zápach.

V průběhu roku se můžeme setkat s velmi výrazným bioplynovým zápachem, ale také se zápachem téměř neznatelným. Velmi pestrá je i paleta různých zbarvení sulfanových vod. Často se sirné vody zbarvují do černa, již méně často se zbarvují do hnědo-rezava, mohou být i zcela nezbarvené. Tam, kde sirné vody vyvěrají na povrchu, můžeme vidět bílé nebo oranžové povlaky. Nic z toho není na závadu, naopak je to vlivem přirozených přírodních procesů v podloží, kde sirné vody vznikají.

Kvalita vody je pravidelně kontrolována v akreditované laboratoři Zdravotního ústavu v Ostravě a hydrochemickými laboratořemi GEOtest v Brně.

 

Pokud hledáte odbornější informace o naší minerální vodě, můžete si prostudovat přiložený soubor.

 

Přiložené soubory

Název souboruTypVelikost
slozeni-sirne-vody.pdf dokument PDF1.15 MB
Chcete získávat nejnovější informace o novinkách v hotelu? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy. *Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 10 let. Ze zasílaní newsletteru se budete moci kdykoliv odhlásit. Více informací na mailové adrese: newsletter@hotel-kostelec.cz

Sem nic nepište!