Instagram Facebook

Lázeňská kaple

I když je lázeňská kaplička jen drobnou stavbou, stále je významnou připomínkou, že v zaniklém kostelíku v Kostelci u Zlína byla umístěna kultovní socha Panny Marie Štípské, která byla posléze přestěhována do chrámu ve Štípě. Kaplička v lázních připomíná (dnes už tedy jen obrazem Panenky Marie Štípské s Ježíškem v náručí), že se k soše Panny Marie ve Štípy konaly už od 14. století poutě. Lidé tam putovali v naději na uzdravení a ve farní kronice je o zázračných uzdraveních spousta záznamů.

Lázeňská kaplička a její okolí prošlo opravou, na kterou přispěli sbírkou věřící a také majitelé lázní. V roce 2012 nechalo vedení lázní opravit střechu kapličky, v roce 2015 byla položena nová dlažba, restauroval se obraz Panny Marie Štípské, bylo upraveno okolí této sakrální stavby a vedle kaple byl vztyčen křesťanský kříž. V podlaze kapličky je přes sklo vidět jeskyně, ve které se nachází jeden ze tří vydatných léčivých pramenů.

V lednu 2020 byla v kapli instalována křížová cesta. 

 

Návštěva arcibiskupa Jana Graubnera

Stovky lidí zavítaly v sobotu 20. června 2015 do našich lázní, aby se zde zúčastnily velké slávy. Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner přijel vysvětit opravenou lázeňskou kapli sv. Marie Magdalény.

„Vyprošujeme boží pomoc pro ty, kteří se v lázních léčí, a pro ty, kteří o ně pečují“.

(Mons. Jan Graubner)

Od té doby se zde v nepravidelných intervalech konají bohoslužby a z jara májové pobožnosti. Kaplička je vždy pečlivě uklizená a vyzdobená květinami. Za to vděčíme místním věřícím ženám, které své úsílí s láskou a nezištně kapličce věnují. Kaple je kdykoliv volně přístupná veřejnosti, jen si dovolujeme požádat návštěvníky, aby toto místo chovali v úctě.

 

Monsignor Graubner nám při této příležitosti také odpověděl na pár otázek:

Jak hodnotíte opravu lázeňské kapličky?
Mám z toho radost. Je to ukázka toho, že lidé mají otevřené oči a ochotné ruce. Že mají vztah k tomu, co tady zanechaly předchozí generace. Tímto způsobem ukazují svou lásku k Bohu.

Jak vnímáte velkou účast při aktu požehnání lázeňské kapličce?
Účast byla mimořádná, bylo to i díky tomu, že byl vhodně zvolený termín, protože v ten den se konala pouť děkanátů Zlína a Vizovic do Štípy a od kapličky pak vycházela pouť do Štípy, kde se v poutním chrámu uskutečnila adorace a poté mše svatá. 

Jaký je význam poutního místa Štípy?
Štípa je starým poutním místem. Zvláštní rozvoj zde nastal v době Josefa II., který zakázal poutě na Hostýn. Poutníci se tedy přesunuli do Štípy. Císař dal totiž zavřít všechny kostely, které nebyly farní, které neměly farnost. Naopak zřídil hodně farních kostelů tak, aby to lidé neměli do kostela daleko. Při tomto obecném rozhodnutí byla zrušena místa, kde nebyly farnosti, jako například Hostýn. Štípa patří mezi významná poutní místa na Moravě a jeho význam roste díky zkušenostem věřících, kteří zde zažili vyslyšení svých proseb a pak přicházeli, aby poděkovali a sdělovali své konkrétní zkušenosti dál. Vznikaly tak rodinné tradice poutí do Štípy.

Vyzkoušel jste na vlastní kůži již lázeňské procedury?
Neměl jsem dosud čas na lázeňskou léčbu.

Děkujeme za rozhovor. 

 

 

Chcete získávat nejnovější informace o novinkách v hotelu? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy. *Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 10 let. Ze zasílaní newsletteru se budete moci kdykoliv odhlásit. Více informací na mailové adrese: newsletter@hotel-kostelec.cz

Sem nic nepište!